zataženo
PÁ 18.12.
-1/4°
zataženo
SO 19.12.
1/2°
zataženo
NE 20.12.
1/3°

Město Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec leží v krajině, která postupně přechází od rybníků Třeboňské pánve ve zvlněné horizonty Křemešnické vrchoviny a České Kanady. Město s velmi bohatou historií najdete nedaleko hranice České republiky s Rakouskem, na pomezí Čech a Moravy. Geografickou zajímavostí je, že centrem prochází patnáctý poledník.

Znak města Jindřichův Hradec Vlajka města Jindřichův Hradec
Znak města Jindřichův Hradec Prapor města Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec

Klášterská 135/2 e-mail: meu@jh.cz
377 01 Jindřichův Hradec www.jh.cz
Katastrální výměra: 74,27 km²
Počet obyvatel: 22 441 (11.12.2009)
Zeměpisná šířka: 49° 9' N
Zeměpisná délka: 15°00' E

Nejstarší část města se zámkem se zrcadlí ve vodách rybníků Vajgar a Malý Vajgar, které napájí Hamerský potok, levý přítok Nežárky, řeky protékající městem a zdejším krajem.
Historické jádro bylo již v roce 1961 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Rezervace zahrnuje unikátně dochovaný komplex hradu a zámku a na něj navazující bývalé poddanské město. Jindřichův Hradec se rozvíjel díky bohatství majitelů, kteří zastávali v historii často nejvyšší politické a společenské posty v zemi. Areál hradu a zámku (po Pražském hradu a Českém Krumlově nejrozlehlejší u nás) vypovídá o moci hradeckých pánů, ale vedle nich prosperovali i měšťané. Jindřichův Hradec býval důležitým obchodním a soukenickým centrem – v polovině 17. století byl dokonce po Praze druhým největším městem v Čechách!
Od roku 1994 je Jindřichův Hradec univerzitním městem – sídlí zde Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vedle architektonických památek se mohou Jindřichohradečtí pochlubit i několika dalšími unikáty:

V průběhu roku a zejména v době turistické sezony (květen–říjen) můžete navštívit nejen zámek či expozice v muzeích, ale i řadu koncertů, festivalů a výstav.